FeanOnline Focust Op... Een compleet nieuwe verdediging

Wedstrijd nummer vier staat voor de deur. Er is al weer veel gezegd en geschreven over de prestaties van het nieuwe SC Heerenveen. Thorsby op 10?! Ødegaard in een vrije rol van rechts. Zeneli tóch in de basis. Maar bovenal: een compleet nieuwe verdediging, inclusief keeper. Iedereen vindt er wel iets van en alle verandering, plus ook het gebrek daar aan op bepaalde plekken, houdt de gemoederen flink bezig.

Statistieken kunnen in deze wirwar van meningen houvast geven. Cijfers leggen de feiten op tafel precies zoals ze zijn. Niet zoals je je de wedstrijd herinnerde vanuit je stoel in het Abe Lenstra Stadion of vanaf de bank thuis. De samenvatting ‘s avonds of op YouTube is ook maar een subjectieve selectie. Vandaar dat we zo nu en dan ook eens in de cijfers gaan duiken.

Liefst vier nieuwe krachten vormden de verdediging in de eerste drie wedstrijden. Met het vertrek van Joost van Aken en de komst van Nicolai Naess is daar zelfs nog een vijfde bij gekomen. Mocht Pierie zijn plaats behouden, dan kun je ook hem als een nieuwe vijfde tellen. Een compleet nieuwe verdediging was misschien ook wel nodig na afgelopen winterstop.

Het is nog vroeg, maar laten we kijken aan de hand van de door WhoScored.com verzamelde statistieken, hoe ze het tot nu toe hebben gedaan.

Dumfries vs Marzo: Aanvallend en Verdedigend

Op rechtsback ontpopt Denzel Dumfries zich snel tot een formidabele upgrade van Stefano Marzo. Over de inzet van de Belg viel eigenlijk nooit te klagen, maar velen opperden dat hij voetbal-technisch en tactisch wel al aan zijn plafond zat. Dumfries werd gehaald om veel meer te bieden en dat heeft hij direct al laten zien.

Waar Marzo in een heel seizoen 2016/17 tot 5 assists kwam in 33 wedstrijden (2015/16 slechts 1 in 29), heeft Dumfries er al 4 op zijn naam staan in slechts 3 wedstrijden. En met een pass-succes-ratio van ruim 85% t.ov. Marzo’s gemiddelde van 80% over zijn laatste twee seizoenen in het Pompebledshirt, plus voorzetten, dribbles en ‘key passes’ lijkt Dumfries ook in de opbouw meer secuur.

In aanvallend opzicht dus ogenschijnlijk significant effectiever dan zijn Belgische voorganger. Maar een verdediger moet vooral zijn eigen doel schoon kunnen houden en dat is Dumfries in de openingsfase van dit seizoen helaas nog niet gelukt. 

In verdedigend opzicht zien we dat Marzo vooralsnog de betere cijfers presenteert. Waar onze nieuwe aanwinst wel enorm in uitblinkt is het opruimen voor goal. Met gemiddeld 6 zgn. ‘clearances’ (d.w.z. een actie van een verdediger die tijdelijk de aanvallende dreiging wegneemt, de druk op eigen goal dus verlicht) is hij ruim twee keer zo druk met het helpen van de keeper als Marzo dat was. 

Hoegh vs St. Juste: Verdedigend

Centraal achterin moet Hoegh het ervaren baken van rust zijn waarmee we op de gehele as kunnen leunen op de wijsheid die met jarenlang spelen op niveau komt. Hahn, Hoegh, Schaars en Reza die samen de jonge puppies op sleeptouw kunnen nemen. Van de centrale verdedigers wordt wel meevoetballen gevraagd, maar aanvallend hoeven zij zich niet in de kijker te spelen.

Een snelle vergelijking met St. Juste over de afgelopen twee seizoen leert dat Hoegh in die afdeling ook nog niet spectaculair is geweest. Eigenlijk net als zijn voorganger. Verdedigend stabiliteit bieden, het spelletje lezen; daar is hij wel voor gehaald. Op veel vlakken doet hij dat vooralsnog inderdaad net iets beter dan St. Juste.

Meer tackles, minder overtredingen, vaker tegenstanders buitenspel zetten, meer blocks en ook vaker de druk van de ketel halen met het wegpompen van een bal; de meeste statistieken zijn net in het voordeel van de 26 jarige Deen. Hij oogt niet de snelste maar lijkt dat prima te compenseren met zijn spelinzicht.

Of het nu de jonge Pierie naast hem wordt of Scandinavisch bondgenoot Naess, met de ervaring en coaching van Hoegh lijkt centraal onze verdediging er wel degelijk op vooruit te gaan. 

Woudenberg vs Bijker: Verdedigend

In tegenovergestelde richting van St. Juste is uit Rotterdam Lucas Woudenberg overgekomen. Hij was de begeerde vervanger van naamgenoot Bijker en net als Dumfries aan de andere kant, ontpopt ook hij zich snel als een behendig verdediger met aanvallende instincten. Woudenberg heeft al wel twee gele kaarten verzameld deze opening van het seizoen en veroorzaakte tegen Groningen een penalty.

Bij elkaar opgeteld is hij deze eerste drie wedstrijden statistisch gezien dan ook nog niet een verbetering ten opzichte van Bijker. Alleen in aantallen voorzetten per wedstrijd, en het buitenspel zetten van de tegenstander heeft de voormalig Feyenoorder een streepje voor op de voormalig Cambuur-man. 

Tegen zwaardere tegenstanders zoals PSV dit weekend zal blijken of ze dan ook ruim 90 minuten op de been kunnen blijven. En in makkelijkere wedstrijden dan die we tot nu toe hebben gehad, moet blijken in hoeverre ook Woudenberg net als Dumfries bij kan dragen aan het aanvallend vernuft dat ongetwijfeld in dit team zit. Zeneli begon tegen Ado op dreef te raken en heeft met Kosovo de nodige minuten gemaakt. Als zij net als Dumfries-Ødegaard een formidabel tandem kunnen vormen op links, zijn we erg benieuwd hoe zich dat uit in de volgende cijferreeks.

Johan Terpstra

Lees meer: