Duizenden huldigen Europa-gangers
Een oorverdovend gejuich breekt los als een kwartier na middernacht de selectie van Heerenveen het podium beklimt. De Oude koemarkt explodeert zowat. Een grote mensenmenigte in het centrum van Heerenveen zingt, danst en zwaait met vlaggen en sjaals. Er brandt vuurwerk. Het Fries volkslied en het clublied klinken uit duizenden kelen.
Heerenveen wint de kleine bekerfinale van FC Twente met 3-1. Met na het laatste fluitsignaal in Zwolle loopt de Oude Koemarkt vol. Honderden mensen, die de wedstrijd in de kroegen op televisie volgden, gaan de straat op en slaan elkaar op de schouder. Taxi’s en busjes rijden af en aan. In een paar minuten is het centrum afgeladen vol met duizenden feestvierende mensen.
Het bier stroomt rijkelijk op deze door de horeca georganiseerde huldiging. Er is duidelijk een last van de Feanfans afgevallen. Europees voetbal leek een obsessie te worden. Tien wedstrijden geleden was het Europese avontuur een vanzelfsprekendheid, maar daarna kwam de klad er in. Kans na kans werd verspeeld. Totdat Foppe de Haan en zijn mannen gisteren de laatste strohalm pakte door met 3-1 van FC Twente in de ‘troostfinale’ van de Amstel Cup.
Volgens het beproefde Ajax-recept worde overwinnaars één voor één naar vooren gehaald door speaker Alex Reitsma. Het publiek juicht zijn helden toe en scandeert de namen. De meisjes die vooraan staan worden bijna platgedrukt. Maar dat kan ze weinig schelen. Zij krijgen een hand van spits Ruud van Nistelrooy.
SC Heerenveen-voorzitter Riemer van de Velde is "zwaar onder de indruk" van het supporterslegioen. Een ook de spelers waarderen het enthousiasme van de supporters. "Bij de verloren bekerfinale waren er al veel mensen op de been. Maar dit is echt geweldig", aldus Jeffrey Talan.
Op het podium staat trainer Foppe de Haan, de architect van het succes, bescheiden achteraan. De Haan zwaait nog een keer en trekt zich dan stilletjes terug. "Dit my fiersten te massaal. Mar jo moatte hjir fansels wol even wêze", zegt hij.




